החלטתי לפתוח בלוג בנושא של שמירת דם טבורי, מאחר ומרבית החומר הקיים ברשת כיום שייך לחברות הדם הטבורי (דוגמת טבורית, תא לחיים, קריוסייב). זה אבסורד !!! שבהחלטה כה קרדינלית וקריטית אין חומר אובייקטיבי נגיש וכתוב בשפה ברורה לכל אחד ואחת. אין חומר מגוון, שמביא את כל ההיבטים של שמירת הדם הטבורי, אחסונו, והשתלתו וכן באילו מקרים הינו רלוונטי כיום.

האם אנו יכולים לסמוך על הנאמר שם? למרבית ההורים העתידיים אין את הזמן (עבודה, הכנות ללידה, לחץ יום יומי) או היכולת ללמוד את הנושא המורכב לעומק. שאלתי את עצמי, כיצד בהחלטה כה קריטית עם השלכות מרחיקות לכת אין האנשים הללו משקיעים את הזמן הנדרש כדי ללמוד את הנושא לעומק? האם הם מוכנים לוותר על אחסון דם טבורי, בגלל השקעה של כמה אלפי שקלים כעת? או אולי הם מוכנים לחיות באשליה ולוותר בהינף יד על כמה אלפי שקלים ולקוות שאותו הדם הטבורי יציל את יקיריהם בעתיד?


סיפור אמיתי על הצלחה בארץ של השתלה בילדה חולת לוקמיה

בתקופה האחרונה נחשפתי תודות לחברי הקרובים ולאחי הצעיר לעולם חדש ובלתי מוכר. סוגיות ולבטים בנושאי הריון, לידה, תינוקות, בדיקות גנטיות, שמירת דם טבורי וכו’  היו הרחק מתחומי העניין שלי בשנים האחרונות. לאחר השנה האחרונה הפוריה במיוחד, שנולדו סביבי אינספור תינוקות (כבר אי אפשר לעקוב אחרי כמות שכזו ) החלטתי להעמיק את הידע שלי בנושאים הללו, מאחר ונשאלתי מספר פעמים לדעתי והתביישתי להודות, כי ידע רב אין ברשותי .הצבתי לעצמי מטרה לקרוא, לחקור ולפגוש אנשים ולראיינם כדי שאני אדע יותר בתחום וכדי שאביא לכם הקוראים חומר יקר ערך ולחסוך מכם את הזמן בחיפוש אחר חומרים אובייקטיבים ובלתי “משוחדים”. אומנם במסגרת לימודי למדתי לא מעט על מחלות גנטיות, תסמונות נוירופסיכולוגיות, תאי גזע, יכולותיו הפלסטיות של המוח, התפתחות העובר וכו . רוב החומרים היו תיאורטיים ולא קליניים. כעת החלטתי להעמיק ולחקור גם בפן הקליני ולראיין אנשים בתחום (רופאים, מדענים, אנשי משרד הבריאות), הורים טריים, שבחרו להפקיד את הדם הטבורי ואת אלה שהחליטו לבסוף לא להפקיד את אותו דם הטבורי של ילדיהם באחד מארבעת בנקי הדם הטבורים הקיימים בישראל.


לקריאת מאמרים נבחרים:

דם טבורי למתחיל – איסוף, שימור והשתלת דם טבורי

יתרונות וחסרונות הדם הטבורי


השאירי תגובה:

גדי - 14 דצמ 08 ב 18:34:54

חבל, שחברות פרטיות מנצלות את הצורך ודורשות תשלום גבוה מדי לטעמי. גם בבית החולים "ביקור חולים" ו"שערי צדק" נותנים את השרות וזה חינם, לילדים הנולדים שם.
למה התשלום כל כך יקר? אני תוהה

נעם - 28 ינו 09 ב 13:35:44

אין ספק שמדובר בדיון מעניין וחשוב מעין כמוהו. החוסר בידע אובייקטיבי בנושא זועק. בתור הורה צעיר שהתלבט לא מעט בנושא נדהמתי לגלות כמה מעט מידע ניתן להשיג. המקורות היחדים כמעט למידע הם עלונים פרסומיים שמידת האובייקטיביות שלהם מוטלת בספק. נסיונותינו לדלות מידע בקופת חולים או בהתייעצויות עם רופאים שונים עלו בתוהו. נראה שמעט מאוד ידוע בנושא ואנשי מקצוע מתקשים לחרוץ דעה בעניין. אמנם נאמר לנו שמדובר בהתערבות רפואית שאינה מסוכנת, אך מי יבטיח לנו שזה המצב לאשורו, האם יש בכלל התערבות רפואית ללא סיכון כלשהו? האם בוצעו מספיק הליכים כאלו בשביל שנוכל להיות בטוחים? ככלל כאשר טוענים בפניי שאין שום סיכון, אני נוטה לפקפק באמינות המידע, הרי בכל דבר יש איזשהו סיכון. מה אנחנו באמת יודעים על השניות הראשונות בחיי התינוק ועד כמה זה חיוני, אם בכלל, להשאיר את חבל הטבור במקומו בשניות הללו? יש כבר כאלו שטענו כי חשוב ביותר לאפשר לתינוק כמה רגעים לנשום בשעה שטבורו עדיין מחובר.
בנוסף לכך יש לקחת בחשבון את ההשלכות הפסיכולוגיות האפשריות של ההליך הזה. לידה היא דבר קשה ומורכב הן ליולדת, הן לתינוק והן לבעל או לכל קרוב אחר שנוכח בשעת הלידה. ההתערבות הרפואית, שאין בעיניי ספק שהיא חשובה ונחוצה, מפריעה, פעמים רבות, לחוות את החוויה הגדולה הזה בצורה מלאה ושלמה. יש משהו מאוד לא טבעי באופן שבו התינוק נולד בחדר קר, מואר בפולרסנטים, מוקף באנשי צוות לבושים בלבן. להוסיף לכך אנשים נוספים עלול להקשות עוד יותר על החוויה המורכבת הזו. באופן ספציפי, אני יכול להעיד מנסיון אישי, שהאקט המסויים של חתיכת חבל הטבור, שביצעתי במו ידיי הרועדות מהתרגשות, היה משמעותי ביותר עבורי ונצרב באופן עמוק בזכרוני. זו בעצם הפרידה הסופית מהרחם ותחילתם של חיים עצמאיים. המעבר מהרחם החמים לחדר הקריר, הומה האנשים הוא לא פשוט ונשאלת השאלה האם לביצוע של הליך רפואי בשעה קריטית זו אין השלכות פסיכולוגיות ואולי גם פיסיות על התינוק, האם והאב. עם זאת יש לקחת בחשבון גם את הפוטנציאל הרפואי של תאי גזע ואת התועלת הגדולה שהם יכולים להביא, אולי בעתיד, לתינוק עצמו ולאחיו, אך לפני שאנו קופצים על ההבטחה ומסתכנים בהשלכות שאיננו יודעים את טיבן ואת גודלן יש לקבל מידע מקיף ומהימן בנושא. שמחתי למצוא את הבלוג הזה. המאמרים החשובים שמובאים פה יכולים לתרום ולהקל על בחירת ההחלטה הקשה הזו. אני מציע לכל הורה בפוטנציה לעקוב אחר ההתפתחויות בתחום ולאסוף בצורה זהירה ושיטתית כמה שיותר מידע, אנו חייבים את זה לעצמו ובעיקר לילדינו.