אוראל כלפא נער ישראלי החולה במחלה הנדירה A-Tבפעם הקודמת הבאתי את המקרה הראשון בו התפתחו גידולים בגופו של חולה, כתוצאה מהזרקת תאי גזע לגופו. זהו סיפורו הטרגי של אוראל כלפא, נער ישראל החולה במחלה הנדירה הA-T , אשר עבר מספר טיפולים ניסיוניים של הזרקת תאי גזע ברוסיה. טיפול ניסיוני זה כשל, וכעת סובל הנער מגידולים במוח ובעמוד השדרה כתוצאה מתאי הגזע שהושתלו בו. החלטתי הפעם להרחיב על מקרה מצער וחשוב זה וללמוד על השפעתו על התחום.


בכותרות כתבות רבות על המקרה הראשון והנדיר מסוגו נכתב, כי "החוקרים מזועזעים", "היזהרו משרלטנים" וכו'. מהי ההשפעה למקרה מסוג כזה על כל התחום? האם אולי משתמע ממקרה זה שהטיפול מסוכן, וכי יש להימנע ממחקר המוביל לפיתוחו ?

"כמה שרלטנים שעושים קיצורי דרך יכולים לגרום לכך, שאנשים שלא מצויים בתחום יגידו, שזה מסוכן" אומר יוסי ינאי, חוקר תאי גזע מהאוניברסיטה העברית, הרואה במקרה זה אסון. פרופ' ינאי מבכה את הנזק, שטיפולים חובבניים מסוג זה גורמים למפעל החיים שלו ושל מדענים רבים. "הם מוציאים לנו שם רע".

פרסום סיפורו של אוראל עורר בהלה רבה בנוגע לעתיד המחקר בתאי גזע. בשנים האחרונות, נחשבים תאי אב אלה ל"דבר הגדול הבא" בתחום הטיפול במגוון מחלות ניווניות ומחלות נוספות אחרות. יכולת תאי גזע להתמיין לסוגי תאים שונים ברקמות הגוף השונות, מעוררת תקווה, כי בעתיד הטיפול במחלות יהיה להזריק תאי גזע לגופו של חולה, ולגרום להם להתמיין לתאים ברקמה הפגועה. כתוצאה מכך יגרמו התאים לשיפור במצב המחלה.

מחלת ה- A-T הינה מחלה גנטית, אשר פוגעת במח ובמערכת העצבים. בעבר חשבו, שבני אדם נולדים עם כמות מוגבלת של נוירונים, אך כיום יודעים, כי באזורים מסוימים במח קיימים תאי גזע, אשר יוצרים תאי עצב חדשים. הרעיון מאחורי הטיפול הניסיוני, שאוראל עבר ברוסיה היה, שהזרקת תאי גזע מסוג מסוים, שאחראים בין היתר על ייצור הנוירונים, למקום הפגוע תגרום לייצור נוירונים חדשים במקום אלה, אשר נפגעו אצלו מהמחלה. התקווה שבעקבות הטיפול יוחזרו לו לפחות חלק מהתפקודים המוטוריים, אשר כיום הינם פגועים.

פרופ' גידי רכבי, מנהל המרכז לחקר הסרטן בשיבא הסביר באחת הכתבות בנושא המקרה של אוראל, כי "התקווה והפוטנציאל בטיפולים כאלה גדולים מאוד, אבל גם הסכנה: אחת התכונות המרכזיות של תאי גזע היא יכולתם להתחלק בצורה בלתי מוגבלת. בסביבה נכונה ובתנאים טובים הם יתמיינו נכון ויבצעו את הפעולה שלשמה הוזרקו, אולם אם מזריקים כמות גדולה לסביבה שהיא לא מיטבית, עלולים התאים האלה לצאת משליטה ולהפוך לגידול".

"במערב איש לא העז עדיין לבצע טיפולים כאלה. רק עכשיו יש שלוש חברות שמתחילות בניסויים   דומים תוך נקיטת אמצעי זהירות והגנה מרובים."פרופ' ינאי מכיר היטב את הנסיבות בהם אנשים שמים את חייהם וחיי היקרים להם בידי רופאים וחוקרים לא מנוסים. "הוריו של אוראל כלפא,… היו נואשים ובצדק, והימרו על טיפול חדשני וניסיוני. אני מבין ללבם ואין לי כמובן כל טענה כלפיהם, במיוחד כיוון שאני עצמי נתקל במקרים רבים של הורים לילדים החולים במחלות ניווניות, הפונים אליי בבקשה לנסות את הטיפולים שאנחנו עובדים עליהם במעבדה. במצב כזה אנשים מוכנים לנסות כל טיפול גם אם הוא לא בדוק עד הסוף".

האם תוצאות הטיפול, שעבר אוראל כלפא מהוות תמרור אזהרה עבור העוסקים בחקר תאי גזע? פרופ' יוסי ינאי, חושב, כי אין לעשות הקבלה בין הטיפולים, שביצעו הרופאים ברוסיה במקרהו של אוראל לבין הטיפולים, שמתכננים מיטב המדענים. "מדובר בשרלטנים, המבצעים טיפולים בתנאים ירודים וברופאים סוג ג', שעושים עבודה גרועה וגם מפרסמים אחר כך את 'הישגיהם' בכתבי עת לא אמינים. הם כנראה השתמשו במקור לקוי לתאי הגזע העובריים, והזריקו תאים שלא עברו התמחות".

התמחות התאים היא תהליך איטי ומבוקר, בו בודקים המדענים את נטיית ההתחלקות של תא גזע עוברי. "במעבדה מגדלים את התאים עם גורמי גדילה ספציפיים, כמו גורם גדילה עצבי (NGF), שהוא חומר, הגורם לתאים ללכת לכיוון העצבי. מגדלים את תאי הגזע בקוקטייל של גורמי גדילה ואז מוודאים, שהם הולכים לכיוון המצופה. אם לא מקפידים על עבודה הדרגתית ומבוקרת, קורה מה שקרה בטיפול הזה, בו התאים גדלו מהר וללא שליטה ויצרו גידולים סרטניים".

עוד אומר פרופ' ינאי: "רופאים אלה הזריקו תאים שלא עברו התמחות, לא בדקו לאיזו רקמה הם מתמיינים ובאיזה קצב ולא עשו עבודה הדרגתית. לתאי גזע יש כל הסיכויים לעשות עבורנו דברים נפלאים, אבל כמה שרלטנים שעושים קיצורי דרך יכולים לגרום לכך, שאנשים שלא מצויים בתחום יגידו שזה מסוכן. חשוב להבין שאנחנו עובדים יום ולילה על כל צעד קטן שאנחנו עושים לקראת המטרה. כרגע עובדים בעיקר עם עכברי מעבדה וגם כאשר נערכים ניסויים עם בני אדם, אלו ניסויים מבוקרים וזהירים. מקרה כמו שאירע עכשיו הוא אסון לכולנו".

כיום אחד הכיוונים שנבחנים, אשר יוכל להקל על היקלטותם של תאי גזע בגוף החולה, הוא השימוש בתאי גזע בוגרים. תאי גזע בוגרים מצויים בגופינו ובכך הם שונים מתאי גזע עובריים, ולכן אין צורך בעובר מהפלה כתורם כדי להפכם לזמינים עבור טיפול. בהשתלת תאים בוגרים, בעצם משתילים לאדם את התאים שלו עצמו. כך נדלג מעל המכשול המוסרי של שימוש בעוברים מהפלות, וגם ניתן להניח, כי הגוף יקבל את התאים בצורה טובה יותר.

.

לקריאת מאמרים נבחרים:

טיפול ניסיוני בהשתלת תאי גזע בילד הסתיים בגידולים סרטניים

הוזלת עלויות בשמירת דם טבורי באמצעות הסדרי קופות החולים

היבטים שונים (יתרונות וחסרונות) של הדם הטבורי


השאירי תגובה: