השבוע פורסם שהנער, אוראל כלפא, בן 16 וחצי, החולה במחלת,A-T מחלה גנטית קשה אשר גורמת לניוון המוח ולאובדן יכולת התנועה. כשאוראל היה בן 4 אובחנה מחלתו, ומאז הולך מצבו ומידרדר. בגיל 7 רותק לכיסא גלגלים וכיום אינו מסוגל לתפקד בעצמו.

לאחר מאמצים רבים החליטה משפחתו של אוראל לנסות טיפול נסיוני של השתלת תאי גזע במוסקבה. טיפולים בתאי גזע הן אחת התקוות העתידיות הגדולות בעולם הרפואה לריפוי מחלות רבות. טיפול ניסיוני זה כשל וכעת סובל הנער מגידולים במוח ובעמוד השדרה כתוצאה מתאי הגזע שהושתלו בו.


מדובר בזהו הדיווח הראשון מסוגו בעולם על התפתחות גידולים בעמוד השידרה ובמוח כתוצאה מטיפול בתאי גזע. אימו של אוראל מספרת כי היא אכולת רגשות אשם על מה שקרה. "זו אכזבה קשה, יש לי ייסורי מצפון ששלחנו אותו לטיפול. ניסינו להצילו מהמחלה. כל זמן שיש נשמה באפי אמשיך להילחם למענו.


לפני כשבע שנים שמעה אורלי דרור-אזוריאל, אמו של אוראל, על טיפול ניסיוני ומהפכני באמצעות השתלת תאי גזע אשר מבוצע במוסקבה. טיפול זה מיועד גם לחולי .A-T. אורלי אשר הייתה נואשת להציל את חיי בנה, הסכימה לטיפול הניסיוני ולקחה אותו שלוש פעמים למוסקבה כדי לקבלו.

אוראל

"ערכנו אינספור בדיקות עם מומחים כדי לוודא שמדובר בפרויקט רציני. הגענו למסקנה שמדובר בטיפול רציני, אף על פי שכמה מהמומחים בארץ התנגדו בתוקף שניסע. היו מומחים שתמכו, והיו שהתנגדו" סיפרה אורלי. נאחזנו בכל שביב של תקווה כדי להציל אותו.

במאי ,2001 כשהיה בן 9 ניתן לו הטיפול הראשון, הטיפול השני ניתן שנה לאחר מכן, והטיפול האחרון שנתיים מאוחר יותר. הטיפולים היו קשים מאוד. במהלכם הזריקו הרופאים למוחו ולעמוד השידרה תאי גזע שהופקו ממוח של עוברים.


"בית החולים במוסקבה עבד כמו מפעל עלוב בשנות ה,"70- "היינו שם בתנאים לא תנאים, בלי אינפוזיה, בלי תרופות, בלי נוזלים. אחרי כל טיפול סבל אוראל מכאבי תופת". "הרופאים חשבו רק על הכסף. על כל טיפול כזה שילמנו אלפים של דולרים."

לאחר הניתוח האחרון אוראל נהיה חולה, וסבל מכאבים אשר גרמו לו לצרוח במשך שעות בלי הפסקה. כשנחתנו בארץ, נסענו משדה התעופה הישר לבית חולים שיבא. מצבו היה רע מאוד. אוראל כמעט מת לנו".


למרות התקוות הגדולות שתלתה אמו בטיפולים מצבו של אוראל לא השתפר "זו הייתה אכזבה נוראה," אוראל נשאר בדיוק כפי שהיה. מרותק לכיסא גלגלים, בלי יכולת לזוז. אולם תופעות הלוואי של הטיפולים במוסקבה התגלו רק בפברואר ,2005 כארבע שנים לאחר הטיפול הראשון. אוראל החל לסבול מכאבי ראש. בבדיקות התגלה כי הוא סובל מגידול גדול במוחו שמתפתח בקצב איטי, והוחלט לנתח אותו כדי להוציא אותו.


אוראל

"בהתחלה חשבו הרופאים שזה לא קשור לטיפולים," אמרה אורלי. "חשבו שזה אולי מלידה". בשל החשש כי הטיפולים הניסיוניים הם אלה האחראים להתפתחות הגידול הוחלט לבדוק גם את עמוד השדרה, כי גם לשם הוזרקו חלק מתאי הגזע. לרוע המזל התחזיות הפסימיות התממשו, וגם שם נמצאו גידולים. את אוראל ניתח פרופ' שלומי קונסטנטיני מבית החולים לילדים דנה בניסיון להוציא את הגידול מגבו.


הדגימות אשר נלקחו מהגידול מגבו של אוראל נשלחו לבדיקות מולקולריות מיוחדות, ואז התגלתה האמת המרה: תאי הגידול לא היו של אוראל, אלא של העוברים שהומתו בהפלה, ומהם נלקחו תאי הגזע שהושתלו בגופו. הבדיקות הראו עוד כי תאי הגידול מורכבים מתאים של לפחות שני תורמים – בן ובת – ונוצרו כתוצאה מהתאים הזרים.


מאז הניתוח מצבו של אוראל יציב. בדיקות אשר נערכו לו לפני כחודש גילו שהגידול במוחו גדל, אולם שאריות הגידול בעמוד השדרה לא גדלו.


הדיווח על מקרה זה של כישלון הטיפול המהפכני בנער הישראלי הובלט בכותרות הראשיות של אתרי החדשות הרפואיות בעולם.

"קיים זעזוע רב בקרב קהילת החוקרים בתאי גזע מסיפורו של אוראל," אמר פרופ' רכבי. "אך יש לזכור כי מדובר בתחום מאוד חדשני וראשוני, והפוטנציאל הטמון בו עצום. טיפולים רבים שהינם חדשים גורמים בהתחלה לצרות צרורות כדוגמת מקרהו של אוראל. התועלת של תאי הגזע עשויה בסופו של דבר להיות עצומה."


לקריאת מאמרים נבחרים:

ההבדלים בין בנק טבורי פרטי לציבורי

האם לתרום למאגר דם טבורי לאומי

היבטים שונים על דם טבורי


השאירי תגובה: